חשיפת תינוקות לבוטנים ואלרגנים אחרים שיכולים לעזור למנוע אלרגיות לאוכל

ללא קטגוריה

חשיפת תינוקות לבוטנים ואלרגנים אחרים שיכולים לעזור למנוע אלרגיות לאוכל

ניסויים קליניים שבוצעו לאחרונה מראים כי לפעוטות אשר נמצאים בסיכון גבוה לאלרגיה לבוטנים יש סיכוי נמוך יותר משמעותית לפתח אלרגיה  אם הם הם נחשפו לחטיפי בוטנים בגיל צעיר מאד, זה גורם לי דחף “לדחוף” כפית של חמאת בוטנים לפה של התינוק. אולם, כשאני מתחילה לדמיין פריחה, לשון נפוחה ועיניים מנצנצות, ה”שיטה” הזאת נשקלת מחדש.

 

הורים רבים חשבו בעבר כי עיכוב חשיפה למזונות אלרגנים היא הדרך היעילה ביותר למנוע אלרגיות. הגישה הזאת מבוססת בין היתר על הרעיון השגוי שיש הגיון לאפשר למערכת העיכול של הפעוט ולמערכות החיסוניות “להתבגר” במשך תקופה כדי שהן יוכלו להתמודד טוב יותר עם מזונות אלרגיים. אולם, כעת מדענים מאמינים כי הסבירות הגבוהה היא שחשיפת מערכת העיכול לאלרגנים בשלב מוקדם בחיים לא תגרום לאלרגיה . זה כנראה עושה את ההפך. אז בדקתי קצת לפני שיצאתי למסע האכלת התינוק בחמאת בוטנים.

 

מחקר חדש מראה כי מרבית האלרגיות לבוטנים ניתנות למניעה על ידי מתן מוצרים המבוססים על אגוזים כמו במבה בילדות.

 

מחקר של המגזין הרפואי  The New England journal of Medicine,  שניפץ את כל המוסכמות בנוגע לאלרגיות למזון, לא הפתיע בעצם, אם עקבת אחר ההנחיות והמחקרים העדכניים בתחום.  כבר תקופה די ארוכה שידוע שהמתנה של שנה או יותר לפני שאת חושפת את התינוק שלך לחמאת בוטנים או ביצים היא חסרת טעם במקרה הטוב. המחקר העדכני מראה שככל שתחשפי אותו למזונות הללו כך תיטיבי לעשות. ההמלצה הרשמית של האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים היא להמתין 6 חודשים עד שנותנים לתינוקות מזון מוצק. אין צורך לכפות אוכל מוצק על תינוק שעדיין אינו מוכן לכך.

 

ברגע שהפעוט שלך כן מראה סימנים שהוא  מוכן לכך, את יכולה ללכת על זה – תני לו ביצים, חמאת בוטנים ותותים. דבי פלמר, ראש צוות המחקר לאלרגיות של ילדים ואימונולוגיה באוניברסיטת ומערב אוסטרליה שפרסמה מאמרים בהרחבה על הנושא אומרת:

 

“חשיפה למזון מוצק מגיל  4 חודשים הכולל מגוון רחב של מזונות בריאים ואלרגניות פוטנציאלית למזון , כמו ביצים, בוטנים ודגים הוא העצה העדכנית הכי טובה שלנו.

 

כך שאכילת  בוטנים מסיעת בפיתוח עמידות אליהם ובכך מפחיתה את הסיכון לאלרגיה. במילים אחרות, ההמלצות הישנות “לדחות את החשיפה לבוטנים וביצים הייתה הגישה הגרועה ביותר,” אומרת פלמר. אופס!

 

להלן מידע נוסף על הנושא: Randomized Trial of Peanut Consumption in Infants at Risk for Peanut Allergy

 

הפניות:

http://www.slate.com/articles/double_x/the_kids/2015/03/peanuts_for_infants_to_prevent_food_allergies_give_infants_all_the_food.html

http://www.netdoctor.co.uk/parenting/baby-and-toddler/news/a26231/eat-peanuts-as-a-baby-to-avoid-allergy-in-future/